Stjärnägg rekryterar toppnamn till styrelsen!

05 juli 2024

Robert Auselius Stjärnägg

Vid Stjärnäggs årsstämma valdes Robert Auselius, VD för Valio Sverige AB, in som ledamot i styrelsen för Stjärnägg AB. Med sin gedigna erfarenhet från ledande roller inom livsmedelsbranschen kommer Robert Auselius att stärka Stjärnäggs styrelse ytterligare. Robert har en lång och imponerande karriär och är en expert inom företagsledning, vilket bekräftas av hans utmärkelse som Årets VD av Karriärföretagen. Han har också värdefull erfarenhet av styrelsearbete genom sitt engagemang i flera styrelser, bland annat Valio Sverige AB och DLF Service AB, säger Johan Andersson, styrelseordförande för Stjärnägg AB.

Stjärnägg är till 100% ägt och drivet av svenska äggentreprenörer. Entreprenörskapet är en avgörande faktor för Stjärnäggs stora framgångar. Företaget erbjuder högsta leveransprecision, produktkvalitet och kostnadseffektivitet med ett starkt kundfokus. Stjärnägg, som är en stor leverantör både inom EMV och med sitt eget varumärke, är marknadens största äggleverantör och driver innovation och utveckling av äggkategorin i nära samarbete med sina kunder.

Under senaste året har Stjärnägg haft en mycket positiv utveckling med en värdetillväxt på 59% och en volymtillväxt på 39%, vilket bidragit till 54% av äggkategorins totala tillväxt. Företagets resultat sexdubblades jämfört med föregående år.

Jag ser fram emot att vara en del av styrelsen och att arbeta tätt tillsammans med Stjärnägg AB. Stjärnägg driver och utvecklar en av handelns viktigaste kategorier. En kategori med hälsosamma produkter som stödjer våra svenska bönder och bidrar till en hållbar framtid, säger Robert Auselius.

Färska nyheter – precis som våra ägg

Läs det senaste om våra ägg, våra bönder och vårt arbete för en mer hållbar vardag. Vi delar gärna med oss av det som händer bakom kulisserna.

Rulla till toppen